Loading...

Sunday, November 28, 2021

Berat Buzhala jep parashikimin e tij për zgjedhjet lokale – kush fiton në cilën komunë sipas tij

Gazetari Berat Buzhala ka dhënë parashikimin e tij për zgjedhjet për kryetar të komunave që do të mbahen më 17 tetor në Kosovë.Kur kane mbetur edhe dy jave deri ne zgjedhje, ky eshte opinioni im, i bazuar ne fakte, per rezultatet per kryetar te komunes:

Edhe favorit, por edhe po prine ne sondazhe Arben Vitia. Ne rastin e Prishtines ka mundesi qe kam me humbe bastin me Uranin. Kur ai ka kandidu per kete pozite, une i kam thane qe nese shkon ne balotazh kam me ia ble nje pale tesha FINDAK te reja. Kam qene i bindur qe kandidati i LDK’se do ta sfidoje Arbenin. Gjasat jane qe do ta shohim Uranin ne balotazh me Arbenin. Hajli kofte;

Ne Gjilan, fiton Lutfi Haziri pa balotazh, sikurse pa balotazh pritet edhe fitorja e Gazmend Muhaxherit ne Peje. Pervec ketyre dy komunave LDK pritet ta fitoje pa balotazh edhe Lipjanin, Vitine dhe Fushe Kosoven, kurse ne balotazh edhe Istogun dhe Vushtrine. Podujeva eshte krejtesisht e paparashikueshme. Gare e ashper ne mes te Shpetim Bulliqin dhe Doktorit te LDK’se. Rritja e ketij te fundit eshte shume e madhe, e ketu me se shumti po kontribuojne zyrtaret e LVV’se ne kete komune qe jane te irrituar me Bulliqin;

Ne Prizren paraqitja e kandidatit te PDK’se eshte deshpruese. Mytaheri po i qendron teper larg, ndersa vrehet nje rritje e Anton Qunit, por jo aq rritje e madhe sa me e çu ne balotazh. Mirepo PDK e ka te sigurte Ferizajin, sipas te gjithe gjasave pa balotazh dhe tashme e ka tejkaluar Agim Bahtirin ne Mitrovice. Edhe brenda LVV’se jane te bindur qe Bedri Hamza pop fiton;

Pervec ketyre komunave PDK qendron mire edhe ne Dragash, Kacanik, Shtimje dhe Drenas. Ne kete komunen e fundit Ramiz Lladrovci fiton pa balotazh. Skenderaji ne anen tjeter eshte nje lamsh i vertete. Largimi i Sami Lushtakut nga gara i ka dhane hapesire Bekim Jasharit. Bekimi dhe Fadil Nura po luftojne dhembe per dhembe;
Ne anen tjeter AAK ne zgjedhje lokale, ne disa vitet e fundit, del shume me mire se sa ne zgjedhje te pergjithshme. E njejta gje do te ndodhe edhe kete vit.

Ardian Gjini do ta fitoje Gjakoven pa balotazh. Ardian Gjini, pervec tjerash, edhe e meriton me e fitu Gjakoven pa balotazh. Eshte politikani me stabil, me dinjitoz dhe me punetor ne nivel komunash, e qe besa edhe ne nivel qendror. Pervec Gjakoves AAK pritet ta fitoje pa balotazh edhe Suhareken e Decanin, kurse me balotazh Rahovecin, Klinen dhe Junikun. Rezultat ky fantastik per kete subjekt politik;
Gare e ashper ne Malisheve. Gjasat jane qe ne balotazh te shkojne PDK dhe Nisma. Kandidati i LVV ne Malisheve nuk gezon perkrahje ne komunen e tij, ani pse eshte mjaft aktiv ne nivel qendror;

Ne Obiliq pritet te fitoje pa veshtiresi kryetari aktual, Xhafer Gashi, i cili eshte udheheqes i nje iniciative qytetare;
Ne anen tjeter pa pushtet nuk do te mbetet as PSD’ja simpatike. Atje po prine bindshem ne sondazhe Qendron Kastrati. Do te kisha qene i kenaqur me qene qytetar i Kamenices edhe me e votu Qendronin;
Hani i Elezit qendron aty ku eshte, te Refki Suma.
Kaq kete here :).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *