Loading...

Wednesday, December 01, 2021

KFOR-i mbetet në Kosovë për aq kohë sa nevojitet, thotë zyrtarja e NATO-s

Ndihmëssekretarja e Përgjithshme e NATO-s për Diplomacinë Publike, Baiba Brazhe tha të premten se misioni i KFOR-it do të mbetet në Kosovë dhe do të veprojë në përputhje me dispozitat e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuar 1244 për të garantuar një mjedis të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjitha komunitetet në Kosovë.

Në një fjalim përmes një videoje në konferencën ‘Serbia dhe NATO – Partneriteti për të Ardhmen’, ajo shtoi se ‘do të ishte rasti për aq kohë sa do të ishte e nevojshme ’, duke kujtuar deklaratën e sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg gjatë takimit të tij të fundit me Presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq.

Konferenca u organizua nga Këshilli i Politikës Strategjike në bashkëpunim me ambasadën bullgare si një vend kontakti për marrëdhëniet Serbi-NATO, raporton N1, transmeton Klankosova.tv.Brazhe tha se NATO mbështet plotësisht dialogun dhe normalizimin e marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës nën kujdesin e BE-së, duke shtuar se “Vuçiq riafirmoi angazhimin e tij për dialogun”.

Ajo shtoi se NATO kishte qenë gjithmonë e përkushtuar për paqe dhe stabilitet në Ballkanin Perëndimor dhe tha se asnjë vizion i paqes dhe sigurisë në rajonin Euro-Atlantik nuk mund të ekzistonte pa paqe dhe siguri në Ballkanin Perëndimor.Brazhe tha se shumica e vendeve në rajon ishin anëtare të NATO-s, por sipas saj disa vende, si Serbia, kishin marrë një vendim tjetër dhe Aleanca e respektoi atë, duke shtuar se vendi ishte një partner i respektuar dhe jetik i Aleancës.

“Serbia dhe NATO kanë një marrëdhënie të zhvilluar plot respekt, dhe ne po bashkëpunojmë shumë mirë. Serbia është një partner i respektuar dhe i rëndësishëm i Aleancës; është e rëndësishme për NATO-n dhe NATO është e rëndësishme për Serbinë”, shtoi ajo, transmeton Klankosova.tv.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *