Loading...

Sunday, December 05, 2021

Shkrimtari serb që e shau Vucicin: Ai e ktheu Serbinë në një diktaturë fashiste

Agjencia kroate e lajmeve, Index.hr ka folur me shkrimtarin e mirënjohur serb, Marko Vidojkoviq, i cili ka qenë shënjestër e një fushate mediatike të regjimit në Serbi ditët e fundit, e cila ka shkaktuar një valë kërcënimesh online kundër tij.

E gjithë kjo po ndodh sepse, sipas Vuçiqit, Vidojkoviq, i cili ka qenë gjithmonë kritik në podcastin e tij në internet, komentoi javën e kaluar deklaratën e presidentit serb për lirinë e mediave në RTS me fjalët: “O dreq, kjo nuk është RTS!”.

Mediat e regjimit, të udhëhequra nga tabloidi Informer dhe Pink TV, orkestruan një fushatë ndaj Vidojkoviqit duke e shpallur atë armik të shtetit, pasi ky i fundit e shau presidentin serb.
Marko Vidojković është një nga shkrimtarët më të famshëm bashkëkohorë serbë. I lindur në 1975 në Beograd, një jurist me arsimim, gazetar, redaktor dhe shkrimtar me profesion, Vidojkoviq është autor i disa bestsellerëve, nga “Kandža” deri te suksesi i fundit i romanit “Đubra”, një sulm satirik ndaj regjimit të Aleksandar Vuçiqit.

Index.hr foli me Vidojkoviqin ndërsa ai është në atë që ai e quan “arrest shtëpie”, duke pasur parasysh se, me këshillën e Reporterëve pa Kufij dhe shoqatave të tjera profesionale, ai nuk ka dalë jashtë për disa ditë, pasi mediat e regjimit të Vuçiqit drejtojnë një fushatë të përditshme kundër tij. Ai vazhdimisht merr kërcënime në internet nga përkrahësit e regjimit të Vuçiqit.

“Sigurisht që nuk ndihem i sigurt. Ndjej se jeta ime është e rrezikuar për mua dhe kolegun tim Nenad Kulačin. Ish-radikalët dhe banda e tyre nuk duhet të nënvlerësohen, ata kanë qenë gjithmonë të prirur ndaj dhunës. Ka njerëz që, nëse do të më takonin në rrugë, kush e di se çfarë do të bënin,”shpjegon Vidojkoviq.Ai tregoi se pse e shau presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

“Në fakt më bëri përshtypje fatura e re e policisë e Vulinit, e cila e përkufizon policinë si një “organ shtrëngues” dhe ua ndalon qytetarëve ta filmojnë policinë dhe çdo gjë tjetër. Ishte një projektligj fashist dhe isha i zemëruar për këtë, doja të shpjegoja qartë se nuk do të kalonte. Por pjesa e mëparshme që ne komentuam në podcast ishte klipi i Vuçiqit në të cilin ai deklaroi se RTS i mbajti anë opozitës, kështu që unë e shava atë. Unë e pranoj se isha nervoz atë ditë, por nuk e prisja që kjo të ndodhte”, thotë Vidojkoviq.
Ai tregoi edhe se si është të jetosh sot në Serbi.

“Vuçiqi e ktheu Serbinë në një diktaturë fashiste, në të cilën përndiqen disidentët. Politikanët mund të shahen në demokracitë evropiane, vendosi Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut. Serbia nën Vuçiqin është një shtet anti-evropian, një shtet jodemokratik”, shtoi Vidojkoviq, duke theksuar se pjesa e qytetarëve që nuk e mbështesin Vuçiqin është thellësisht e shqetësuar për të ardhmen e tyre.

Kur bëhet fjalë për “botën serbe”, Vidojkoviq mendon se kjo histori nuk është një kërcënim real për Kroacinë, por përmend Kosovën.

“Ajo i drejtohet kryesisht BeH, Malit të Zi dhe Kosovës veriore, kështu e kuptova “botën serbe”. Megjithatë, Vuçiq përfundimisht udhëheq një fushatë nacionaliste kundër Kroacisë për qëllime propagandistike, por edhe kundër Malit të Zi, Kosovës, etj. Ai po kryen fashizmin e shoqërisë në Serbi. Ai ka krijuar një atmosferë të pashëndetshme. Ne jetojmë në imagjinatën e tij djallëzore”, shprehet Vidojkoviq.“‘Bota serbe’ është një ide e çmendur dhe e rrezikshme”

“‘Bota serbe’ është një ide e çmendur dhe e rrezikshme. Është e ngjashme me atë që bëri Millosheviqi dhe me të cilën ne i thyem dhëmbët. Të gjithë normalisht e kuptojnë se kjo çon në destabilizimin e rajonit, dhe unë mendoj se situata më e rrezikshme është në BeH”, shtoi ai. Ai thekson se ata në Serbi që qëndrojnë për një Serbi demokratike dhe evropiane kanë më shumë frikë nga përshkallëzimi i konfliktit, sepse kjo mund t’i mundësojë regjimit t’ua mbysë liritë edhe më shumë.

Vidojkoviq ka arsye të shqetësohet për situatën brenda Serbisë sepse para kësaj fushate, ai u kërcënua nga një zyrtar tjetër i SNS, Aleksandar Sapiq, një ish-opozitar i cili haptas ishte në anën e Vuçiqit.

“Njerëzit në Serbi janë të çmendur”,Ka qenë gjithmonë e rrezikshme të jesh gazetar në Serbi. Regjimi i Millosheviqit vrau redaktorin Slavko Curuvija, dhe nja dy vjet më parë një shtëpi e një gazetari vendas nga Grocka pranë Beogradit u dogj. Serbia ka rënë mbi të gjitha shkallët e lirisë ndërkombëtare të medias që kur Vuçiqi erdhi në pushtet.

Vidojkoviq kujton se Serbia qeveriset nga një lloj diktature mediatike dhe se ka shumë pak media të lira opozitare. “Ka vite që po ndodh, Vuçiq kontrollon të gjitha televizionet me frekuencë kombëtare, njerëzit janë të çmendur”, thotë Vidojkoviq.Në fund, Index.hr e pyeti Vidojkoviqin se me kë do ta krahasonte Vuçiqin, duke pasur parasysh se ai ishte i krahasuar me Millosheviqin.“Hitleri i vogël”, tha ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *