Loading...

Sunday, January 23, 2022

Shtyrja e zgjedhjeve reagon AKR – Partia në pushtet po e sheh interesin partiak para atij qytetarë

Aleanca Kosovës e Re e udhëhequr nga Behgjet Pacolli, i është kundërpërgjigjur kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, i cili mbrëmë u shpreh se po të pyetej ai zgjedhjet lokale do të shtyheshin për të mbrojtur shëndetin e qytetarëve nga Covid-19.

Vesel Makolli, zëdhënësi i kësja partie në një prononcim për Insajderin tha se nëse ekspretët e shëndetësisë e shohin të arsyesh anulimin e zgjedhjeve, ne do ta mbështesim.Por, në rast se qeveria del kundër dhe e vendos interesinë partikë përpara atij qytetarë, atëherë ne do ta kundërshtojmë.

“AKR është për që shëndeti i qytetarëv të jetë në vend të parë. Nëse ekspertët e shëndetësisië dalin me parashikim se duhet të shtyhen zgjedhjet ne si AKR do ta përkrahim por në rast se qeveria del sipas interesave të tyre atëherë ne do ta kundështorjmë”, tha Makolli.Sipas Makollit, ka një tendencë nga qeveria në pushtet që ta shoh interesin partiak para atij qytetarë.

“Ka tendenca nga qeveria që ta shoh interesin partiak, pasi shumë parti që kanë qenë në pushtete në të kaluarën e kanë bërë këtë gjë”, tha tutje Makolli.Në lidhje me këtë kanë reaguar edhe paritet e tjera opozita si LDK, PDK dhe AAK të cilët e kanë kundështuar deklaratën e kryekuvendarit Glauk Konujfvca.Zgjedhjet lokale pritet të mbahen me 17 tetor të këtij viti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *