Loading...

Thursday, December 09, 2021

U Takuan Në Prani Të Merkelit Dhe Macronit, Kurti Zbulon Detaje Nga Takimi Me Vuçiqin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar se është takuar me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ku të pranishëm ishin edhe kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti francez, Emmanuel Macron. Vendtakimi qëlloi të jetë Bërdo në Slloveni, ku u mbajt një samit i Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor.

Kurti tregoi se për çfarë u bisedua në këtë takim, ndërsa theksoi Procesin e Berlinit.“Në një bisedë me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, Presidentin e Francës, Emmanuel Macron & Presidentin e Serbisë, ne folëm për Procesin e Berlinit; lëvizjen e lirë dhe njohjen e diplomave”, shkroi Kurti në Twitter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *