Loading...

Tuesday, November 30, 2021

Vetura që do ta vozisë kancelari i ardhshëm i Gjermanisë, përballon të gjitha llojet e të shtënave

Ndërsa politikanët përplasen se kush do të pasojë Angela Merkelin si kancelare gjermane pas zgjedhjeve të muajit të kaluar, një gjë është e sigurt: Kushdo që merr këtë post do të përdorë një limuzinë krejt të re të blinduar Mercedes-Benz S-Class.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, sedani i papërshkueshëm nga plumbat dhe i mbrojtur nga bombat pritet të shërbejë si transport personal për Olaf Scholz të SPD ose udhëheqësin e CDU, Armin Laschet, të cilët të dy po konkurrojnë për të udhëhequr qeverinë e ardhshme të koalicionit.

Siç shkruan dpa, të dy Audi dhe BMW ofrojnë versione të blinduara, por zyrtarët qeveritarë në Berlin pritet të kthehen në modelin Mercedes-Benz të përdorur nga Merkel, me pasardhësin e saj për të marrë Mercedes-Benz S-Class S680 Guard 4Matic të shpallur kohët e fundit.

Me një nivel sigurie që Mercedes thotë se është përtej atij të “Bishës” të përdorur për të vozitur presidentët amerikanë, S-Class i tyre i blinduar ofron certifikim VPAM VR10 – niveli më i lartë i mbrojtjes balistike për një automjet civil.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *